Mezi hlavní pozitiva domácího bělení zubů patří bezesporu možnost konzultovat zbarvení zubů s dentální hygienistkou, která stanoví příčiny zabarvení chrupu, léčebný plán a zhodnotí riziko vedlejších reakcí, čímž se také předchází možnému barevnému nesouladu jednotlivých zubů po ukončení bělení. Právě dentální hygienistky Vám doporučí nejlepší řešení přímo pro Vás.
Zhodnotí také výplně, fasety, korunky, můstky a jiné náhrady, jejichž odstín není možné bělicími prostředky změnit. Výměna výše zmíněných náhrad na požadovaný světlejší odstín může ve výsledku převýšit cenu samotného bělení, a tudíž je nutno s těmito výdaji počítat. Dále může být zabarvení chrupu způsobeno antibiotiky užívanými v dětství, které narušily strukturu zubu a způsobily mnohdy hnědavé až fialové fleky či pruhy. Bělení takto poškozených zubů vyžaduje trpělivost a často nevede ke kýženému efektu odstranění nepěkné barvy. Domácí bělení není ale jedinou možností, jak dosáhnout bělejšího úsměvu. Po konzultaci může dentální hygienistka doporučit i bělení ordinační pod přímou kontrolou hygienistky.
Dentální hygienistka poté průběh a výsledek bělení zkontroluje a doporučí Vám, jak o zuby pečovat, aby efekt bílých zubů přetrval co nejdéle. Doporučí Vám bělicí pasty (Opalescence, Swissdent), které Vám pomůžou efekt bílých zubů zachovat.
2. Domácí bělení bez konzultace s odborníkem
Druhým způsobem je domácí bělení zubů pomocí systému zakoupeného v supermarketu či lékárně. Tento přístup Vám zaručeně ušetří několik sto i tisícikorun a výrazně sníží časovou náročnost spojenou s návštěvou dentální hygienistky. Nemožnost konzultovat příčinu zabarvení chrupu s odborníkem, chybějící preventivní ošetření zubů a průběžná kontrola mohou ve výsledku způsobit dlouhodobé komplikace, které Vás budou stát nejen finance, ale také čas a úsilí. Avšak největší nevýhodou volně prodejných přípravků je vysoká nekvalita použitých materiálů, které Vám nedovolí zhotovit dokonalé otisky chrupu a jejich následnou úpravu pro individuální potřeby jedince.
Jak bělíme zuby v Dent Medico?
Zuby bělíme pomocí chemického přípravku, který proniká hluboko do zubu a přitom narušuje molekuly pigmentů a barviv, jež se nám v zubu usadily. Tento chemický přípravek je aplikován do individuálního nosiče. Nosič vypadá podobně jako chránič zubů u sportovců, jen je výrazně tenčí a měkčí, aby nelimitoval uživatele během spánku. Kvalitně zhotovený nosič zamezuje vytékání přípravku do úst, a snižuje tak riziko citlivých odhalených krčků a dásní.
Nosič s bělicím gelem se nasazuje nejlépe na noc, kdy máte důkladně vyčištěné zuby. Pokud trpíte zvýšenou citlivostí zubů, nedoporučuje se bělit déle jak dvě hodiny denně. Doba bělení je poté plně závislá na příčině zbarvení chrupu. Zesvětlení normálního chrupu trvá nejčastěji dva až čtyři týdny, chrup zbarvený kouřením tabáku tři až šest měsíců a „tetracyklinové zuby“ půl roku a více v závislosti na typu zabarvení. Nejčastěji se však setkáváme se třítýdenním cyklem, během něhož dosáhneme požadovaného odstínu.
Mezizubní kartáčky a zubní nitě hrají zásadní roli v udržování zdraví zubů a dásní. Čištění mezizubních prostor je stejně důležité jako běžné čištění zubním kartáčkem. Díky jejich používání odstraníte plak z těžko přístupných míst a zabráníte vzniku kazů, zánětů dásní a dalších problémů.
Dočasné (mléčné) zuby plní důležitou roli v životě dítěte – pomáhají při kousání, mluvení a drží místo pro stálé zuby. Péče o ně je nezbytná, aby se předešlo vzniku kazů a dalších problémů. V tomto článku se dozvíte, jak správně pečovat o dětský chrup od prvního zoubku až po první návštěvu zubaře.