Mezizubní kartáčky, dentální nitě

Úsměv to řekne za Vás.

Mezizubní kartáčky a zubní nit nám slouží k čištění mezizubních prostor a jejich pravidelné používání je stejně důležité jako čištění klasickým kartáčkem. Jejich pomocí odstraňujeme plak z mezizubních prostor, a tím předcházíme vzniku mezizubních kazů, zánětu dásní a později také parodontóze. Mezizubní prostory bychom měli čistit pravidelně alespoň 1x denně.

U mezizubního kartáčku je velmi důležitá jeho velikost. Vybrat správnou velikost kartáčku podle velikosti mezizubního prostoru je velmi důležité, čištění je efektivní, pouze pokud je šířka kartáčku správná. Příliš malý kartáček je méně účinný, protože neodstraní všechen přítomný plak v prostoru, příliš velký kartáček zase může poranit dáseň. S výběrem vhodného mezizubního kartáčeku Vám pomůže dentální hygienistka nebo zubní lékař. Velmi důležité je použití mezizubního kartáčku i v případě, kdy jsou v ústech přítomny zubní korunky, implantáty, můstky či rovnátka.

Kartáček při každodenním používání vydrží cca 1 týden. Je třeba vyměnit ho za nový ve chvíli, kdy se štětinky kartáčku otřepí nebo se drátek ohne. Do mezizubního prostoru katáček zavádíme z vnější strany pod šikmým úhlem, poté ho srovnáme do vodorovné polohy a protáhneme jednou dovnitř a ven. Takto vyčistíme veškeré mezizubní prostory v celém chrupu.

Zubní nit je vhodné použít tam, kde se mezizubní kartáček nedostane. Tak to většinou bývá u předních zubů, které jsou překřížené nebo stěsnané. U stoliček nit není příliš vhodná, protože tvar těchto zubů nedovolí mezizubní prostor nití kvalitně vyčisit. S nití je třeba zacházet velmi opatrně, aby při nesprávném použití nedošlo k poranění dásní. Nit zavádíme do mezizubního prostoru pilovitými pohyby, nikdy ne tlakem.

Zubních nití existuje celá řada, voskované, nevoskované, s fluoridy, či expanzivní (bobtnající), záleží na každém, co mu vyhovuje. Speciální a důležitou nití je tzv. Superfloss. Ta se skládá ze 3 částí – zaváděcího tuhého konce, silnější plstěné části a klasické zubní niti. Super floss se používá pod zubní můstky, ale i kolem implantátů, korunek či na rovnátka.

Spousta pacientů má strach, když jim při použití mezizubního kartáčku či nitě dásně začnou krvácet. Téměř ve všech případech není krvácení známka toho, že bychom se pořezali, ale je to jen příznak zánětu dásní. Toto je velmi důležité si uvědomit hned na začátku a nepřestávat s čištěním. Stav se zlepší většinou do 14 dní při pravidelném čištění.

OBJEDNAT SE NA DENTÁLNÍ HYGIENU  ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ